O dobrym księgowym słów kilka

Stawiając swoje pierwsze kroki życia za granicą wszystko jest dla nas nowe albo chociaż nieco inne niż w Polsce. Język, sprawy urzędowe, podatki… W takiej sytuacji założenie swojej własnej działalności albo chociażby zwykłe rozliczenie wydaje się być niemożliwe! Jednak przy wyborze dobrego biura księgowego, sprawa wydaje się jeszcze łatwiejsza niż w Polsce. Pojawia się jednak pytanie: czym kierować się przy wyborze dobrego i zaufanego księgowego?

Wśród wielu ofert, które spotykamy w Internecie trudno jest zweryfikować odpowiedniego i uczciwego księgowego. Często nie znając panujących w Wielkiej Brytanii zasad, po prostu nie wiemy czym kierować się w poszukiwaniu tego właściwego. Nawet w sytuacji, gdzie sprawa wydaje się być błaha i szybka do załatwienia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.
O pomoc poprosiliśmy pracowników biura księgowego Athena Accountancy. Najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest rozróżnienie dwóch bardzo znaczących pojęć.
„Ważne jest rozróżnienie dwóch pojęć ‚bookkeeper’ i ‚accountant’.
Język polski nie ma ma aż tak rozbudowanego nazewnictwa w tej kwestii, w związku z czym te dwa pojęcia są błędnie rozumiane jako synonimy księgowego”– mówi Agata- Business Development Manager w Athena Accountancy.
W takiej sytuacji pojawia się pytanie, jak rozróżnić pojęcie ‚bookkeeper’ i ‚accountant’, które dla laika brzmią niemal identycznie? Jenny- Accountant w firmie Athena Accountancy tłumaczy: „Bookkeeper zajmuje się głównie przygotowywaniem danych i transakcjami, ale nie tylko,. Oczywiście rola bookkepera jest równie ważna w całym zespole – zazwyczaj wystarczy posiadać umiejętności i doświadczenie nabyte w biurach księgowych. Natomiast ‚accountant’ analizuje te dane, tworzy raporty, doradza w kwestiach podatkowych i w sprawach dotyczących zarządzania finansami oraz różnych innych, bardziej zaawansowanych raportów i sprawozdań – AAT Level 4 co do kwalifikacji jest w tym przypadku absolutnym minimum.”
Wiele osób z racji bariery językowej szuka księgowego pochodzącego z Polski, który nie zawsze powinien pracować na terenie Wielkiej Brytanii, ponieważ posiada on zupełnie inną wiedzę, niż wymagana w tym kraju. „Należy pamiętać, że kwalifikacje zdobyte w Polsce są przydatne, ale w niewielkim stopniu, nie będzie przesadą stwierdzenie, że mają się nijak do brytyjskich, ponieważ prawo finansowe, podatkowe oraz regulacje są zupełnie inne” dodaje Agata- Business Development Manager w Athena Accountancy. Nie warto więc zwracać uwagi na wykształcenie, które dany księgowy nabył w Polsce, ale na inne ważne rzeczy, które powinien posiadać pracując na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to przede wszystkim zarejestrowanie w ICO (Information Comissionner’s Office), DATA PROTECTION, AML – Anti Money Laundering Registration. Powinien także posiadać ubezpieczenie od błędu w sztuce. „To wszystko ma na celu ochronę klienta, jego danych, ponadto pochodzenie wszystkich środków pieniężnych musi być legalne ( Anti Money Laundering)” podkreśla Emma– Payroll Manager w Athena Accountancy.
Rejestracja w poszczególnych instytucjach jest bardzo ważna, ponieważ podkreśla wiarygodność i bezpieczeństwo wybranego przez nas biura lub księgowego. Przy podjęciu tak ważnej decyzji warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje i wybrać tę, która wydaje się być najbezpieczniejsza i przede wszystkiem rzetelna. Oprócz rejestracji w poszczególnych miejscach, ważne jest, aby biuro lub księgowość posiadała konto w Revenue. Emma– Payroll Manager w Athena Accountancy tłumaczy to w następujący sposób: „Obsługując swoich klientów biuro/ księgowy powinien mieć swoje konto w Revenue, na którym pracuje i przesyła raporty finansowe firm i pozostałych klientów.” Często pracując w obcym kraju, osoba nie zna panujących tam reguł, prawa finansowego, ale też tego jakie dane powinna podawać, a jakich nie. Dlatego bardzo ważna jest ostatnia kwestia, która wydaje się być przestrogą przy rozliczaniu podatków. Mianowicie w tej sytuacji chodzi o agenta, do którego zwracamy się z prośbą rozliczenia swojego podatku jako osoba samozatrudniona. „Jeżeli przykładowy Kowalski idzie do księgowego żeby zrobić rozliczenie podatku jako osoba samozatrudniona i księgowy prosi o dane użytkownika oraz hasło do zalogowania na konto HMRC oznacza to, że taki księgowy nie jest agentem, w przeciwnym razie nie musiałby o to prosić. Oprócz tego w sytuacji, gdy coś zostało zrobione źle, Kowalski nie będzie mógł pociągnąć takiego księgowego do jakiejkolwiek odpowiedzialności, ponieważ wg HMRC zrobił to sam, logując się na swoim koncie. Nie wspominając o możliwości wpisania zupełnie innego konta bankowego – z której korzystają oszuści, ze zwrotu w takim przypadku nie zobaczymy ani pensa. Oczywiście z usług takiej osoby korzysta się tylko raz” tłumaczy Jenny- Accountant w Athena Accountancy.

Osoby, które korzystają z niesprawdzonych usług księgowości często mogą spotkać się z przykrymi sytuacjami, a nawet karami finansowymi. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy wiarygodnego i doświadczonego księgowego musimy zwrócić uwagę na wyżej wymienione punkty. Emma– Payroll Manager w Athena Accountancy dodaje:
„Klient powierzający swoje finanse księgowemu, który jest rzetelny, wiarygodny i doświadczony, może spać spokojnie i nie musi się martwić, ponieważ wszystko zastanie zrobione dokładnie oraz zgodnie z obowiązującym wymogami”

*wypowiedzi Jenny- Accountant oraz Emma– Payroll Manager zostały przetłumaczone z angielskiego.
(mm)