Koniec opłat za roaming w Unii Europejskiej

15 czerwca br. zostanie zniesiona opłata roamingowa na terenie Unii Europejskiej, z wyjątkiem: Szwajcarii, Norwegii i Turcji, w której zniesienie roamingu dotyczyć będzie tylko sieci Vodafone. Zniesienie roamingu oznacza, że poza granicami kraju zapłacimy za rozmowy i sms-y tyle samo co na terenie kraju. Operator będzie naliczał stawki zgodnie z pakietem klienta. Jeśli pojawi się sytuacja, że skończy się pakiet bądź telefon jest na kartę (bez żadnego pakietu), operator będzie pobierał opłatę, która jest zgoda z cennikiem krajowym, maksymalnie 3,2 eurocenta za minutę rozmowy i 1 eurocent za SMS.

Zniesienie opłat roamingowych jest sukcesem Komisji Europejskiej, która przez wiele lat negocjowała z przedstawicielami sieci komórkowych na terenie Unii Europejskiej.

 

Niestety, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej umowa dot. roamingu nie będzie obowiązywać, jeśli nie zostanie sporządzona oddzielna umowa między rządem UK a Komisją Europejską. Do tej pory tylko operator sieci Three zadeklarował, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie ponowi opłat za roaming.

 

 

źródło: emito.net; telix.pl