Cyberatak: jak się przed nim chronić?

W miniony piątek przeprowadzono serię cyberataków. Hakerzy użyli złośliwego oprogramowania, które blokowało sieci komputerowe, a także poprzez nie żądali okupu. Cyberatak dotknął już ok 200 tys. ofiar, w blisko 150 krajach. Najczęściej jednak dotyczyło to nie pojedynczych jednostek, a dużych korporacji.

Hakerzy zapowiedzieli, że zaatakują raz jeszcze, tym razem z ulepszoną wersją oprogramowania. Na szczęście atak ten nie dotknął polaków. Jednak pojawia się pytanie: jak bronić się przed takim atakiem?

W kilku punktach postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

  1. Aktualizacja systemu

Warto sięgać po aktualizacje systemu, które oferuje system operacyjny. Na piątkowym ataku ucierpiały głównie komputery korzystające z Windowsa XP, ponieważ jest to jeden ze starszych systemów, który od dłuższego czasu nie był aktualizowany.

    2. Program antywirusowy 

Bardzo ważne jest posiadanie nowego, zaktualizowanego programu antywirusowego. Ten, który nie jest aktualizowany na bieżąco, nie chroni komputera.

     3. Wiadomości 

Zdarza się, że wirusy przesyłane są drogą elektroniczną, dlatego ważne jest nie klikanie w podejrzane linki, które często rozsyłane są przez drogę e-mailową.

     4. Bezpieczne hasło 

Hasło jest rzeczą, która musi być skomplikowana, niestety w Polsce mało kto zwraca na to uwagę. Im bardziej skomplikowane hasło, tym większa jego skuteczność.

       5. Dane

Eksperci radzą, żeby wszystkie ważne dane trzymać na dyskach zewnętrznych. Dzięki temu uniknie się ryzyka, że wpadną one w niepowołane ręce.

 

źródło: tvn24.pl

 

 

 

Dodaj komentarz