Wzrasta cena za TV Licence. Przygotuj się na extra wydatek!


Na 1 kwietnia zapowiedziano zmiany w prawie dotyczącym TV Licence – które przełożą się bezpośrednio na wyższą cenę opłaty abonamentowej. Rząd zapowiedział podwyżkę po raz pierwszy od 7 lat, choć faktycznie już we wrześniu 2016 roku wprowadzono obowiązek płacenia za więcej funkcjonalności, w tym korzystanie z BBC iPlayer nawet po godzinach wyemitowania programu. Jest to efekt coraz niższych wpływów z TV Licence – wiele osób rezygnuje z telewizji, przechodząc na przykład na serwisy typu Netflix.

Roczna opłata na rzecz BBC wynosi teraz £145.50. Od 1 kwietnia wzrośnie nieznacznie – bo zaledwie do £147 rocznie. Jest to jednak dobra okazja, by sprawdzić, czy rzeczywiście powinniśmy płacić za TV Licence. A może właśnie zalegamy z opłatami?

Dyrektor generalny BBC powiedział niedawno, że inspektorzy TV Licence „upadli nisko”, bo zdarzały się doniesienia, jakoby celowo wybierali osoby mniej zorientowane i starsze, żeby ściągać z nich nienależne opłaty. Jak wynika z dochodzenia Daily Mail, pracownicy zakontraktowanej na cel ściągania opłat firmy Capita mają postawiony wymóg zidentyfikowania 28 niepłacących tygodniowo – za co obiecuje im się bonusy do £15,000 rocznie. Tony Hall z BBC nadał do Capity list, w którym wyraża swój sprzeciw przeciw takim praktykom.

Kto musi płacić TV Licence?

Każdy, kto ogląda lub nagrywa telewizję na żywo – angielską, polską, jakąkolwiek.
Każdy, kto ogląda programy za pomocą BBC iPlayer.
Każdy, kto ogląda telewizję przez internet (w momencie nadawania, czyli tak, jak pokazywana jest w TV).
Kto nie musi płacić?

Widzowie Netflixa, Amazon Prime, Youtube i podobnych – te serwisy nie podlegają opłacie.
Osoby posiadające telewizor, ale używające go np. do gier, bez podłączenia do sieci telewizyjnej.
Wypisać się z opłat za TV Licence można na stronie www.tvlicensing.co.uk.

Dodaj komentarz